Паркетна дошка – класика, яка ніколи не вийде з моди. Її вибирають тисячі покупців за екологічність і натуральність. З року в рік асортимент продукції поповнюється новинками, серед яких різноманіття не тільки відтінків і фактур, а й розмірів, і типів замкового з'єднання.
Саме тому часом важко визначитися з вибором. У даній статті ми спробуємо з'ясувати, як вибрати паркетну дошку, щоб вона стала гідним доповненням інтер'єру і прослужила не один десяток років.
Зміст
- Розмір
- Селекція
- Смуговість
- Порода деревини
- Система замків покриття
- Покриття планок: лак або масло
- Виробники
Розмір
Перш ніж дізнатися, як вибрати паркетну дошку для квартири, слід розібратися в її варіаціях за габаритами. Загальноприйнята довжина виробів – до 2,5 м, ширина – до 200 мм, товщина варіюється в межах 7-26 мм.
Кожний різновид має свої особливості, які необхідно враховувати при покупці і в подальшій експлуатації .
Продукція товщиною 7 мм має зовнішній шар у вигляді шпону, тому не піддається реставрації. Вироби товщиною 10 мм більш міцні і надійні, ніж шпоновані моделі. Їх зовнішній шар з цінної породи деревини становить до 2,5 мм. Через тонкощі верхнього шару сильна механічна дія часто викликає появу дефектів на покритті.
Оптимальний вибір надійної паркетної дошки для квартир і будинків – моделі з товщиною 13-15 мм і робочим шаром до 4 мм.
У приміщеннях з великою прохідністю застосовують планки товщиною до 22 мм. Їх верхній шар (понад 4 мм) витримує інтенсивне використання, негативні впливи вологи. В асортименті виробників можна знайти вироби товщиною і 25 мм. Під час навантажень упор розподіляється не тільки на робочий шар, а й на основу. Особливо товсті дошки допускається монтувати на підставу з бетону або лаги.
Селекція
Вирішуючи завдання, як правильно вибрати паркетну дошку для квартири, не забувайте про селекцію. Параметр відображає сортування за зовнішніми даними.
Виготовлення планок з одного дерева не гарантує, що продукція буде виглядати однаково. Це вказує на тип селекції. При сортуванні беруть до уваги характер розпилювання деревного стовбура, відтінок, малюнок, наявність вад матеріалу. Всі ці критерії формують види паркетної дошки..
Для виготовлення планок використовують три розпила – радіальний, рустикальний і тангенціальний. Перший здійснюється паралельно довжині стовбура дерева. Тому волокна у виробу розташовані уздовж. В результаті вдається отримати продукцію з рівним відтінком і малюнком, а також мінімальною кількістю дефектів.
При рустикальном розпилюванні кут не є критичним. Продукція має неоднорідний колір і виражену фактуру.
Тангенціальний розпил проводять паралельно стовбуру дерева. Розпилювання здійснюється на відстані від серцевини по дотичній до ліній річних кілець. Тому планки мають хвилеподібний малюнок і виражену структуру.
З огляду на особливості розпилювання, дошку сортують на три типи:
- Натур. Селекція включає планки, отримані радіально і тангенціально. Паркетне покриття характеризується добре помітними переходами відтінків від темних до світлих. У селекції Натур повністю виключені пороки дерева, крім сучків незначного розміру (до 2 мм).
- Селект. Селекція по праву вважається найбільш якісною. Планки, отримані методом радіального розпилу, відрізняються рівною поверхнею і однорідним кольором. Рівномірний деревний малюнок стане гідною прикрасою класичного інтер'єру. Вироби Селект не бояться зносу і мають стійкість до вологи.
- Рустик. Планки даної селекції не підбираються за типом розпилювання, тільки за забарвленням і якістю сировини. Моделі Рустик передають живі відтінки і фактуру дерева. У них допустимі сучки, прожилки, заболоні, які надають планкам індивідуальний характер. Паркетне покриття Рустик – відмінне рішення для приміщень, виконаних в сільському стилі.
Як вибрати паркетну дошку для квартири вам може підказати саме селекція. Від неї також залежить вартість продукції. Дошки Селект коштують на порядок дорожче, ніж аналоги селекції Рустик.
Смуговість
Як грамотно вибрати паркетну дошку, з огляду на кількість ламелей на поверхні? Питання, що виникає у багатьох покупців.
Виробники випускають одно- і багатосмугові моделі. Перші відомі також під терміном Full Plank. Покриття складається з єдиного ряду планок по лицьовій поверхні. Виріб має вигляд суцільного шматка деревини без поділу на окремі зони. Передає всю повноту деревної фактури і кольору. Якщо вироби мають фаску по краях – це відповідне рішення для палубного монтажу.
У такому випадку, паркетне покриття неможливо відрізнити від масивної дошки, але вартість підлоги в рази нижче. Односмугові вироби підходять як для великих, так і для маленьких приміщень.
Двосмугові моделі мають на поверхні дві ламелі, які щільно прилягають одна до одної. Їх відмінна риса – чітка структура і різноманіття колірних переходів. Продукцію випускають двох видів – із суцільними ламелями або поділеними на 2-3 сегмента.
Трьохсмугова дошка відрізняється наявністю на поверхні трьох рядів ламелей. Найчастіше вони зміщені по довжині. Даний вид виробів є найбільш поширеним і затребуваним. Трьохсмугові моделі укладають в приміщеннях з різною площею.
Багатосмугова дошка – сучасна тенденція серед підлогових покриттів. Її верхній шар укладається вручну з ламелей невеликого розміру. Кожен елемент проходить ретельний відбір і якісну обробку країв. В результаті при складанні неможливо побачити стики в місцях з'єднання.
Її вибирають за насичені відтінки деревини, оригінальну фактуру, яскраві акценти на поверхні. За час експлуатації на поверхні можуть з'явитися пошкодження. Але перевага даної продукції в тому, що на багатосмуговій дошці дефекти не будуть непомітні.
Порода деревини
Для багатьох покупців головним критерієм покупки є порода деревини. Виробники пропонують продукцію з зовнішнім шаром з цінних порід різного походження. Але як правильно вибрати паркетну дошку для квартири при такому розмаїтті?
Купуючи покриття, необхідно враховувати не тільки естетичні аспекти, а й експлуатаційні характеристики. Найбільш популярними варіантами дерева для планок є:
- Дуб. Дерево сміливо називають лідером продажів. Дубу віддають перевагу за його твердість і стійкість до зношування. При температурних змінах і перепадах вологості деревина дуба стабільно зберігає свої лінійні розміри. Дуб не схильний до деформацій і висихання. Вдало впишеться як в класичний, так і простий сільський інтер'єр.
- Бук. Деревина підкорює спокійною кольоровою гамою в світлих тонах. Бук не відрізняється стабільністю при впливі зовнішніх факторів. Для усунення цього недоліку деревина проходить спеціальну термічну обробку, яка підвищує міцність бука.
- Клен. Ніжні відтінки деревини відмінно виглядають в маленьких кімнатах. Клен має необхідний рівень міцності для установки в житлових приміщеннях.
- Вишня. Деревина має приємні відтінки від рожевого до коричневого і равноволокнисту структуру. Дерево характеризується міцністю, але в той же час, еластичністю і піддатливістю при обробці. "Родзинка" паркетної дошки з вишні – наявність смоляних прожилок і бронзових затемнень.
- Горіх. Дерево не вимагає спеціального догляду, є стабільним в умовах підвищеної вологості. Горіх незначно поступається дубу в міцності. Деревину відрізняють по звивистим річним кільцям, які добре помітні в розрізі. Не змінить початковий відтінок навіть через довгі роки експлуатації під прямими променями сонця. Горіхові підлоги володіють насиченим коричневим кольором і неоднорідною структурою.
Екзотичні породи дерев характеризуються хорошим рівнем твердості. Серед них особливим попитом користуються:
- Мербау. Індонезійське дерево має рівномірний коричневий колір із золотистим відтінком. За рахунок високого вмісту масла в структурі деревини воно не схильне до цвілі і розмноження мікроорганізмів. Завдяки таким властивостям дерево застосовують для облаштування палуб на судах.
- Кемпас. Африканська деревина має щільну структуру – її неможливо подряпати або пошкодити. При цьому кемпас чутливий до змін вологості.
- Венге. Деревина насиченого темного, іноді навіть чорного, кольору. Порода містить багато масел, міцна і зносостійка.
Підбираючи паркетну дошку, не забудьте про деревину несучої основи. Більшість компаній виробляють її з доступних хвойних порід – ялина, сосна і т.д. Для кімнат з нестабільним показником вологості краще продукція з підставою з гевеї. Південне дерево містить багато смолистих з'єднань, які надають виробу вологостійкість.
Система замків покриття
Щільність з'єднання дощок між собою безпосередньо залежить від системи з'єднання. Вона також впливає на збереження єдності покриття після установки. Еталон надійності – замкові механізми UniClinic і T-Lock. Вони гарантують стабільність підлогового покриття довгі роки.
Покриття планок: лак або масло
Для захисту дошки застосовують два види покриття – лак і масло.
Лак наносять в декілька етапів. Перед цим дошка проходить підготовку – верхній шар шпаклюють, покривають ґрунтовкою, яка піднімає ворс і закріплює зовнішню поверхню. Після деревина циклюється для усунення всіх нерівностей. На вирівняну поверхню наносять сім шарів лаку.
Щоб покриття трималося якомога довше, дошку піддають пресуванню. У повітряній камері вироби висушують і обробляють ультрафіолетом. УФ-промені сприяють затвердінню лаку, тому для покриття можна застосовувати навіть акрилові водорозчинні склади. Покриття не містить шкідливих речовин, таких як формальдегід, ацетон і т.д.
Масляний шар дозволяє передати всю красу натурального дерева. Покриття підкреслює насиченість відтінків, глибину і чіткість малюнка. Поверхня, захищена маслом, має оксамитовий благородний блиск. Покриття повністю екологічне і безпечне для здоров'я.
Масло рівномірно проникає в структуру деревини, не заважає процесу повітряного обміну в дошці. Єдиний недолік масляного просочення полягає в необхідності обробки поверхні підлоги як мінімум 1 раз в 4 місяці.
На думку фахівців, лак в 2-3 рази стійкіше до зношування, ніж масло. Планка, покрита маслом, вимагає реставрації кожні 2-5 років. Лак витримає інтенсивну експлуатацію протягом 6-10 років. Якщо зняти лаковане покриття, його можна замінити на масляне. Але ось зворотний процес є неможливим.
Виробники
Комфорт в житлі краще довіряти перевіреним виробникам. Не економте на виробах. Як показує досвід, в умовах конкуренції бренди знижують вартість продукції тільки за рахунок зниження якості.
Флагманом продажів на світовому ринку є компанія Barlinek. Продукція виготовляється на європейському обладнанні в Польщі і Україні. Незважаючи на доступні розцінки, якість продукції Барлінек не поступається численним аналогам.
Вибір підходящої паркетної дошки – відповідальний процес. Тому при покупці враховуйте всі фактори і тоді паркетна підлога прослужить не один рік.