Ламінат являє собою підлогове покриття, створене на основі деревоволокнистих плит. Поверх плити розташована захисна плівка, досить тонка, але надає ламінату міцності. Звичайна гарантія на ламінат – близько 20 років. Довговічність полотна залежить від його міцності, мінімальний термін служби – не менше 15 років. При виборі ламінату слід звертати увагу не тільки на здатність матеріалу протистояти ударам, волозі і т.д., але і на ремонтопридатність підлогового покриття. Тоді навіть в разі поломки ви зможете максимально економічно і швидко розібратися з проблемою і в найкоротші терміни відреставрувати підлоги.
Непередбачені обставини можуть привести до пошкодження покриття, в тому числі і часткового. Це можуть бути подряпини, невеликі відколи, вм'ятини або більш серйозні пошкодження такі, як деформація цілої ламелі або декількох.
Якщо покриття «прикрашають» подряпини, тріщини, відколи й інші дрібні недосконалості, то радикальні заходи по зміні полотна необов'язкові. Для ремонту і реставрації можна використовувати герметики або звичайні воскові олівці. Результат вас порадує: незважаючи на досить значну ціну воскового олівця, він ідеально позбавляє підлогу від тріщин і косметичних дефектів.
Якщо ж проблема серйозніша, демонтажу уникнути не вийде. Головне питання: чи можна розібрати ламінат і зібрати назад самостійно, щоб без проблем використовувати його в подальшому?
Розбір ламінату вимагає наявності практичних навичок або хоча б теоретичної частини. Чому вам потрібно розібрати ламінат? Причин може бути декілька, не всі вони пов'язані з дефектами покриття.
Можливі причини для проведення ремонту:
- при неправильному укладанні дощок або укладанні «абияк» (зазвичай в результаті підлога скрипить при найменшому навантаженні);
- при попаданні вологи (приводить до деформації і здуття окремих дощок);
- при переїзді, коли ламінат не хочеться «кидати» (можна просто перестелити його в новій квартирі).
Порада: при укладанні ламіната не викидайте надлишки, навіть якщо мова йде про дві-три дошки. Так, якщо непридатними стануть лише кілька ламелей, ви зможете замінити їх новими в найкоротші терміни і без витрат.
Що необхідно знати, перш ніж розбирати ламінат
Як розібрати ламінат не пошкодивши його? Сама по собі процедура розбирання підлоги – це не так вже й складно. Сучасне покриття можна легко розібрати і зібрати, але це можливо тільки в тому випадку, якщо ви дотримуєтеся правил. Врахуйте, що демонтаж вимагає ще більшої вправності, ніж монтаж. Тут важливі акуратність, точність рухів, особливо, якщо мова йде про часткову заміну ламелей. Важливо з'ясувати, який тип кріплення має ваш ламінат, – якщо ви заздалегідь вивчите інструкцію по зніманню ламелей з конкретним кріпленням – це значно прискорить робочий процес.
Особливості кріплень ламінату
Всього буває три типу замка ламінату:
- беззамковий (він же клейовий);
- замковий по системі «лок» (Lock);
- замковий по системі «клік» (Click) .
Розглянемо, в чому полягає їх відмінність.
Беззамковий ламінат збирається, як видно з другої назви, за допомогою клею. Це означає, що окремі ламелі просто склеюються – це максимально просто. Розбирати такий ламінат з метою подальшого переклеювання неможливо, зате його ціна найбільш доступна з усіх зазначених.
Замкова система першого типу «лок», працює за наступною схемою: панель оснащена виступом з одного і виїмкою з іншого боку. Шип і паз просто зачіпляються один за одного, як примітивний замок. Таким чином, шип заганяється в паз за допомогою молоточка: по звуку майстер визначає, що панелі закріплені.
І, нарешті, третій тип: замкова система «клік». Вона найбільш технологічна і вважається найсучаснішою. На даний момент це найбільш поширена система, оскільки її перевага саме в можливості неодноразово збирати і розбирати панелі ламінату. Ламелі з'єднуються під кутом: до однієї панелі приставляють іншу так, щоб кут між ними становив рівно 45 градусів. Так замок входить в дошку, а, після опускання кутової панелі, зчеплення закріплюється. При цьому можна почути характерний звук, який і дав назву методу кріплення.
Необхідні інструменти
В ході роботи вам знадобляться такі інструменти:
- інструменти для ламінатних дощок (для зняття);
- установча скоба (для захоплення в важкодоступному місці);
- молоточок;
- стамеска;
- шуруповерт;
- вакуумні тримачі.
Стамеска буде застосовуватися для того, щоб акуратно підчепити дошку, шуруповерт знадобиться для демонтажу плінтуса, а молоточком можна буде встановити нову ламель (інструмент допоможе привести деталь в паз). З додаткових корисних інструментів можна виділити маркер, яким ви зможете робити розмітку і нумерувати панелі.
Як розібрати ламінат повністю або частково: особливості
Залежно від причини, по якій вам знадобилося розібрати ламінат, роботи можуть проводитися або частково, або повністю, на всій поверхні підлоги.
Часткова заміна
Алгоритм дій для часткового демонтажу ламелей:
- використовуйте маркер, щоб позначити основний фронт робіт;
- використовуйте лобзик, щоб випиляти частину панелі, що стала непридатною, при цьому залишаючи не менше половини сантиметра відступу від краю, щоб випадково не зачепити замкове з'єднання;
- використовуючи зазначені вище інструменти, акуратно підчепіть полотно і видаліть його сегмент;
- для монтажу нової деталі переконайтеся, що заготовка має такий ж розмір, як і видалений сегмент;
- обов'язково зачистіть края заготовки і використовуйте герметик, щоб промазати їх;
- акуратно помістіть дошку точно на місце видаленого шматка ламелі;
- при необхідності, видаліть надлишки герметика відразу після монтажу.
Якщо вам потрібно замінити кілька дощок, не обійтися без робіт по демонтажу плінтуса. Після того, як плінтус буде демонтований, просто підніміть крайню панель. За рахунок цього замкова система буде роз'єднана. Врахуйте, що вам доведеться по черзі видаляти панелі одну за одною до тих пір, поки ви не дійдете до зіпсованих ламелей, які потребують заміни.
Порада: нумеруйте зняті панелі. Таким чином, ви зможете уникнути помилок при повторній збірці. Якщо ж ламелі цілі, що не піддавалися обрізанню до цього, то порядок їх установки не має значення, просто ставте їх в довільному порядку.
Як повністю розібрати ламінат
Якщо ж вам потрібно розібрати ламінат цілком, порядок робіт буде дещо іншим:
- зніміть плінтуси. Зверніть увагу на те, що якщо у вас ламінат на клейовій основі або навіть з лок-замком, збереження цілісності дощок знаходиться під великим питанням. Щоб заощадити час і не витрачати зайві сили, просто відривайте панелі послідовно від підлоги. Якщо ж у вас клік-замок, то дошки вдасться зберегти цілими. Після демонтажу ці дошки можна буде легко використовувати для повторного укладання;
- підніміть крайню панель вгору, розкриваючи замок. Дошка звільниться, ви зможете легко її витягнути;
- нумеруйте дошки, щоб максимально спростити і прискорити подальший робочий процес з монтажем.
Важливий момент: починайте процес розбирання в тому ж кутку (біля тієї ж стіни), де укладання закінчувалося. Іншими словами, просто зробіть всі роботи в зворотньому порядку.
Що стосується роботи з ламінатом на клейовому покритті, видалити його можна також за допомогою циркулярної пилки. Ця робота вимагає певних навичок: важливо прорізати тільки ламінат, не пошкодивши при цьому підставу самої підлоги. Завжди відступайте не менше 0.5 мм від стику, щоб розташовані поруч дошки були придатні для подальшого використання. Для того щоб вийняти вирізану ламель, використовуйте стамеску.
Отже, відповідаючи на питання чи можна розібрати зібраний ламінат, можна з упевненістю сказати, що так. Однак необхідно слідувати докладної інструкції в роботі. І пам'ятайте: якщо ви не впевнені в своїх силах або просто не маєте ніякого практичного досвіду в роботі з покриттям для підлоги, довірте цю задачу професіоналам. Фахівці швидко демонтують необхідну частину покриття та встановлять нові дошки. З огляду на ризики, цілком можливо, що ремонт руками майстрів обійдеться вам дешевше, ніж, в перспективі зіпсований через невмілі дії ламінат.
Що стосується витраченого на роботу часу, воно навряд чи перевищить кілька годин.