Як вибрати петлі для дверей

Один з важливих видів фурнітури – дверні петлі. Вони повинні відповідати своїм прямим призначенням і гармонійно підходити зовнішньому вигляду полотна.

Грамотний підбір і правильно проведений монтаж петель є гарантією надійності і функціональності кріплення.

Сучасні виробники пропонують величезний асортимент фурнітури. Серед розмаїття варіантів розрізняють типи петель за конструктивними особливостями, матеріалом виробництва, методом і місцем монтажу.

Як підібрати петлі для дверей, щоб виключити експлуатаційні проблеми в майбутньому, детально розглянемо в цій статті.

Зміст

 1. Матеріал для дверних петель
 2. Місце монтажу
 3. Різновиди дверних петель
 1. Оптимальне число петель
 2. Як вибрати довговічні петлі для двері? Підіб'ємо підсумки

Матеріал для дверних петель

Широка гамма відтінків дозволяє вибрати петлі, які будуть естетично поєднуватися з будь-якими дверними полотнами. Але для того, щоб двері справно функціонували необхідно зробити вибір на користь якісної фурнітури.

За матеріалом виготовлення петлі можуть бути:

 • Сталеві – відрізняються підвищеним запасом міцності, розраховані на тривалий термін служби. Сталева фурнітура призначена для важких дверних конструкцій, вага яких вимагає особливої ​​витривалості від матеріалу петель.
 • Латунні – найбільш поширений варіант для міжкімнатних та вхідних моделей. Сплав легко піддається обробці, він пластичний і невибагливий. Для додання фурнітурі привабливого блиску латунні вироби полірують або хромують.
 • Латуновані. Основа петель – сплави цинку і сталі. Таку назву вони отримали, тому що зверху вироби покриваються шаром латуні. Це захищає фурнітуру від іржі, що в свою чергу продовжує термін їх експлуатації.

У продажу також зустрічається фурнітура, яка за зовнішнім виглядом нагадує золото, платину, бронзу, срібло. Для досягнення такого ефекту вони покриваються кольоровою емаллю та іншими декоративними матеріалами.

дверні петлі

Місце монтажу

Щоб правильно вибрати петлі для дверей слід орієнтуватися на місце монтажу. Вхідні двері характеризуються великою вагою і масивністю. Отже, для даних конструкцій необхідно вибирати навіси більших габаритів і складних механізмів, ніж для міжкімнатних моделей.

Головне завдання фурнітури вхідних дверей – захист від несанкціонованого проникнення зловмисників. Тому конструкція таких моделей додатково укомплектовується спеціальними виступами і пазами, які щільно з'єднуються при закритті двері, запобігають хід крила в вертикальному положенні при його піднятті.

Різновиди дверних петель

Дверна фурнітура між собою різниться роз'ємністю механізму. Роз'ємні вироби або навіси дозволяють демонтувати стулку без зняття самої петлі.

Конструкція знімних виробів представлена ​​двома елементами – «татом» (крило рами) і «мамою» (дверне крило петлі). Ця термінологія вкоренилася не тільки серед користувачів, але і у компаній-виробників в більшості країн світу.

знімні петлі

Універсальні моделі характеризуються нероз'ємною конструкцією. Щоб зняти дверне полотно, потрібно відкрутити петлі повністю. Рамне крило фурнітури складається з трьох шарнірів, а дверне – з двох. Універсальні вироби однаково добре підходять для моделей, що відкриваються всередину або назовні.

Вирішуючи задачу, як підібрати петлі для дверей і як вибрати петлі по типу конструкції, враховуйте параметри самого полотна, його призначення і характер застосовуваних матеріалів.

Щодо будови розрізняють наступні види дверних петель:

 • накладні;
 • врізні;
 • потаємні;
 • кутові;
 • завіси, які вкручуються;
 • двосторонні;
 • маятникові.

Накладні петлі

Накладна фурнітура, або петлі «метелик», є найбільш простим варіантом. Конструкція виробів представлена ​​стрижнем з шарніром. Моделі мають дві пластини. Одна з частин є внутрішньою, а інша - зовнішньою. Тому вироби також називають «карткові навіси».

накладні петлі метелики

Особливість конструкції не дозволяє навісу витримувати великі навантаження. Використання петель з важким полотном незабаром приведе до провисання конструкції. При наявності люфту двері можуть монтуватися неправильно, що викличе появу скрипучих звуків або призведе до неповного закриття.

В асортименті виробників можна знайти фурнітуру з пластинами рівного розміру. Основна перевага накладних петель – простота монтажу. Вони не вимагають спеціальної підготовки полотна, проведення замірів, навичок майстра.

Врізні петлі

Вироби врізного типу мають схожість з накладними петлями, і також належать до карткових конструкцій.

Особливість врізної фурнітури полягає в монтажі. Вони врізаються в торець дверей. Для цього зрізається невеликий шар дерева (близько 2 мм) строго за формою пластини. Дана установка гарантує плавний хід, зберігаючи при цьому привабливий вигляд полотна.

врізні петлі

Навіс накладається в утворене поглиблення, фіксується саморізами. Дані види дверних петель зазвичай застосовують для міжкімнатних дверей і старих полотен. Головне достоїнство карткового виду петель – легкість монтажу і бюджетна ціна.

Кутові петлі

Від фурнітури накладного і врізного типу кутові вироби відрізняються відсутністю монтажних пластин. Замість них для фіксації використовуються профільні куточки, закріплені на стрижні.

За рахунок кутової форми карт вироби можна щільно встановлювати на моделях з притвором. Фіксація до торця полотна відбувається за допомогою шурупів. Кутові елементи характеризуються компактністю, але при цьому вони виділяються на тлі дверного полотна.

кутові петлі

Вкручувані петлі

Вкручувані вироби або завіси мають просту конструкцію. Вона представлена ​​двома елементами у вигляді циліндрів, в яких передбачені отвори для кріплення.

Циліндричні елементи («барила»), що знаходяться симетрично один до одного, називають аналогом пластин в карткових петлях. Один «бочонок» за допомогою шурупів фіксується на коробці, а інший – на стулці.

вкручувані петлі

Універсальність петель полягає у відсутності необхідності підбору лівих і правих елементів. Крім того, двері на петлях, що вкручуються, неможливо зняти. Такий принцип монтажу можна віднести як до плюсів, так і мінусів.

Ввертні вироби не можна використовувати спільно з полотнами з деревини м'яких порід або пластику. Нехтування рекомендацією призведе до деформацій, утворення тріщин, просідання конструкції. Щоб не зіпсувати естетичний вигляд полотна застосовуються декоративні ковпачки-накладки. Їх підбирають в тон дверної конструкції.

Приховані петлі

Сучасні дизайнери все частіше пропонують вибрати петлі для дверей прихованого типу. Їх конструкція принципово відрізняється від карткових варіантів.

Приховані моделі не порушують естетику дверного отвору. У закритій позиції приховані елементи фурнітури зовсім непомітні.

Важлива перевага виробів полягає в їх універсальності. Вам не доведеться гадати, які з петель праві, а які – ліві.

приховані петлі

Ефективність потайних виробів досягається за рахунок декількох осей повороту (мінімум 3). Завдяки цьому можливо відрегулювати положення дверного полотна в трьох площинах.

Установка петель – процес копіткий. Тому вимагає втручання досвідчених фахівців. Для установлення фурнітури в коробці і торці виконується поглиблення, в яке ховається основа конструкції.

Якщо ви ставите питання, як підібрати петлі для дверей, які будуть гарантувати безпеку, – прихованим варіантам немає рівних. Їх конструкція виключає ймовірність зрізання петель з метою злому. Приховані петлі застосовують щодо вхідних і елітних міжкімнатних дверей.

Двосторонні петлі

Дані моделі належать до різновиду карткових конструкцій. Їх головна перевага – відкриття/закриття як всередину, так і назовні.

двосторонні петлі

Навіси складаються з трьох пластин – дві бічні пластини з отворами для кріплення і середня пластина, яка фіксується на головній осі.

Двосторонні елементи фурнітури рідко зустрічаються в звичайних житлових будинках і квартирах – їх застосування там не має сенсу. Двосторонні моделі закріплюються на дверях зі стулками в приміщеннях з великою прохідністю людей – офіси, громадські будівлі.

Маятникові петлі для скляних дверей

Для установки полотна зі скла застосовують спеціальні петлі маятникового типу. Так як в силу крихкості матеріалу використовувати традиційну фурнітуру для кріплення двері неможливо.

маятникові петлі

Петля щільно прилягає до дверей, забезпечує рівномірний розподіл ваги конструкції. Фурнітуру встановлюють в разі відсутності лиштви.

Механізм петлі влаштований таким чином, що дозволяє полотну коливатися подібно до маятника під час закриття і відкриття. Дана фурнітура не має меж руху. Тому з маятниковими петлями виключені удари і звуки "ударів". У такому випадку двері будуть відкриватися в будь-яку сторону під певним кутом.

Оптимальне число петель

У питанні «як правильно вибрати петлю для дверей», особливу увагу приділяйте дрібницям. Поворотний механізм фурнітури підбирається з урахуванням витривалості і міцності. При безграмотному придбанні фурнітури або порушенні правил монтажу, термін служби дверей скорочується в рази.

Важливу роль у виборі грає вага і габарити дверного полотна. В першу чергу потрібно дізнатися ваговий параметр стулки. Підсумковий показник повинен додаватися з ваги полотна і всіх застосовуваних комплектуючих. Виходячи з інформації про вагу, дізнаються необхідну кількість петель:

 • до 25 кг – фіксація в два рівня;
 • до 40 кг – кріплення на дві-три точки. Остаточна кількість визначається різновидом петель і матеріалів, з якого виконані двері;
 • до 60 кг – фіксація на три рівні;
 • до 80 кг – кріплення на чотири точки.

Вес двери сказывается не только на количестве петель, но и на их длине:Вага двері позначається не тільки на кількості петель, а й на їх довжині:

 • для невеликих міжкімнатних конструкцій підходять кріплення довжиною до 7,5 см;
 • для моделей вагою 40 кг рекомендують вибирати фурнітуру розміром 10 см;
 • для важких дверей елементи фіксації повинні бути відповідного розміру – близько 12,5 см.

При покупці потрібного числа петель беруть до уваги місце монтажу – для установки на вході або всередині житла. Також враховують інтенсивність використання, навантаження на вітрі, що актуально для вхідних конструкцій, оснащення доводчиком і інші додаткові фізичні навантаження. На підставі цих чинників і вихідних даних по вазі дверної конструкції, використовують підвищувальні коефіцієнти для розрахунку.

Як вибрати довговічні петлі для дверей? Підіб'ємо підсумки

Залежно від сторони відкривання дверей вибирайте ліві чи праві елементи. Оптимальний варіант – універсальні моделі.

Подумайте, чи потрібен вам захист від злому. Окремі моделі мають западину на одній пластині і виступ – на інший. При закритті дверей механізм з'єднується, запобігаючи несанкціонованому доступу до житла.

Значення має зовнішній вигляд петель. Вироби повинні підходити під інтер'єр кімнати, не псувати естетику дверного полотна.

Головне правило вибору – на фурнітурі не варто економити. Краще один раз придбати надійну продукцію, яка прослужить не один рік, ніж регулярно міняти петлі, псуючи тим самим дверне полотно. Правильно обрані елементи фурнітури не видають шуму, не чіпляються за дверну коробку і не труться.

Довірте комфорт у вашому будинку перевіреним виробникам. Їхня продукція – гарантія якості і довгого терміну експлуатації дверей.