Ламінат або паркетна дошка: що краще?

Ремонт в будинку вимагає чималих зусиль. Одні насамперед вибирають фарбу для стін, інші предмети меблів, треті визначаються зі стилем в дизайні, а четверті думають про те, якою повинна бути підлога. Вибір останньої багато в чому наголошує успіх всього ремонту. Матеріал визначає характер господаря будинку і сприйняття житла в цілому. Незважаючи на всю різноманітність вибору, в Україні, як і в усьому світі, найбільш популярними залишаються ламінат і паркетна дошка.

Дані типи підлогових покриттів вдало поєднали в собі безліч корисних якостей: екологічність, надійність і естетику зовнішнього вигляду. Але при цьому мають свої відмінні риси. Ламінат або паркетна дошка: що краще вибрати? У даній статті ми розглянемо більш детально ці два покриття і спробуємо розібратися.

ламінат або паркетна дошка

Багато покупців ставлять під сумнів якість ламінованих панелей. Вони вважають, що тільки дошка може вважатися екологічним матеріалом. Відзначимо, що за нормами європейського зразка вони мають однаковий клас екологічності – Е1.

Обидва покриття займають серйозний сегмент на світовому ринку і гідні перебувати на підлозі вашого житла. Паркетна дошка виділяється серед аналогів розкішністю і довгим терміном служби. Ламінат невибагливий в догляді, не боїться зносу і інтенсивного використання. Щоб зробити правильний вибір, слід розібратися в плюсах і мінусах кожної продукції.

Детальніше про ламінат

сірий ламінат

Термін «ламінат» дослівно перекладається як «багатошарове покриття». Основні особливості і переваги обумовлює його структура. Бездоганний вигляд надає декоративний шар, виконаний з паперу. На неї за допомогою сучасного друку наносять найрізноманітніші принти та візерунки. Серед широкого асортименту можна з легкістю підібрати необхідний відтінок, візерунок або фактуру. Покриття в точності передає структуру натурального дерева або каменю. Щоб захистити верхній паперовий шар, його покривають смолою меламіну. Завдяки чому він і має підвищену міцність.

Головна відмінність ламінату та паркетної дошки складається в конструктивних параметрах. В якості стабілізуючого шару при виробництві ламінату використовують деревоволокнисту плиту.

Основа у вигляді ДВП володіє вогнетривкими властивостями. Під ДВП знаходиться шар з пластмаси. Її використовують для створення водостійкого покриття. Аналогом пластика може бути просочений смолянистою речовиною папір, який також захищає від вологості, але в меншій мірі, ніж пластмаса. Воскомісткий склад, яким обробляються всі краї ламінату, захищає панелі від вологи.

структура ламінату

Маркування говорить про те, яке навантаження він здатний витримати. Воно може бути малим (550-650 кг / м3), середнім (650-800 кг / м3) або високим (понад 800 кг / м3). Даний показник визначає де допустимо укладати матеріал. Про те як правильно вибрати ламінат ми писали раніше, детальніше тут https://holz.ua/ua/kak-vybrat-laminat/.

Виготовляють його двома способами – за технологією низького і високого тиску. Всі шари спресовуються в єдину конструкцію при підвищених температурах. При цьому в першому випадку покриття представлено одним шаром плівки і декоративним папером, а в другому декількома шарами. Плівка створює надійний бар'єр і оберігає від сонячних випромінювань і деформацій.

Виготовлений за технологією високого тиску (High Press Laminate), володіє жорсткістю і стабільністю, здатний протистояти впливу вологи. Для даного виду характерні високі міцнісні якості, тому на нього виробники надають термін гарантії від 15 років.

Класи ламінату

При виборі ламінату основоположну роль грає його клас. Параметр означає стійкість панелей до зносу. Клас підбирають з урахуванням типу приміщення, його прохідності, рівня вологості і т.д. Зараз в побуті використовується покриття 31, 32, 33 і 34 класу. Вироби мають в структурі деревоволокнисту плиту високої щільності, яка при температурних змінах повільно і рівномірно збільшує свій розмір. Дана особливість виключає формування щілин між панелями.

34-й клас використовують в приміщеннях, в яких підлога відчуває максимальне навантаження, або ж на неї може щось впасти. Він розрахований на високі навантаження, володіє відмінними експлуатаційними якостями – не ковзає, не накопичує статичну електрику, стійкий до подряпин.

Для приміщень, де щодня проходить велика кількість людей, наприклад в офісах, магазинах або коридорах - треба вибирати 33-й клас. Для холу або вітальні буде досить 32-го класу. 31-й клас можна укладати в спальню. Слід враховувати, що чим вищий клас, тим дорожче буде ламінат.

Головні переваги:

 • Стійкість до пошкоджень і стирання. Наскільки ефективно покриття здатне впоратися з механічними впливами залежить від його класу.
 • Стійкість до ультрафіолету, впливу хімічних речовин і мікроорганізмів.
 • Сумісність з системою теплої підлоги.
 • Простота догляду. Відштовхує пилові частинки, його можна прибирати будь-якими побутовими засобами.
 • Легкість укладання. Укладання ламінату не викличе труднощів, адже кожна панель оснащена замковою системою.
 • Різноманітність дизайну. Фактури і гамма кольору підкорить найвимогливішого покупця.
 • Доступна вартість. Він має конкурентну ціну в порівнянні з іншими покриттями на основі деревини.

Недоліки:

 • У приміщеннях з постійно високим рівнем вологості повітря (ванна, санвузол, кухня) не рекомендовано укладати моделі, які технічно не підготовлені для цього. Краї ламелей повинні бути оброблені спеціальним парафіновим просоченням. Просочення ущільнює з'єднання і захищає краї від вологи.
 • Слабо ізолює звуки. Для поліпшення звукоізоляції необхідно використовувати відповідну підкладку. Як правильно її вибрати під ламінат зазначено в статті: https://holz.ua/ua/kakaja-podlozhka-luchshe-pod-laminat-blog/
 • Відносно недовгий термін служби. На відміну від паркетної дошки, ламінат прослужить не настільки довго – близько 15-25 років. Показник часу залежить і від класу покриття, і від умов його експлуатації.

Паркетна дошка: розглядаємо детально

паркетна дошка

Для розуміння, що вибрати ламінат або паркетну дошку, тепер потрібно розбиратися в основних плюсах і мінусах паркетної дошки.

Покриття може використовуватися в спальнях, дитячих кімнатах, кабінетах. Воно забезпечить хороші тепло- і звукоізоляційні властивості, а натуральність його походження створить затишну атмосферу.

Структура

Має складну структуру, що складається з ряду шарів. Кожен з них міцно склеєний з попереднім. Однак пошаровий склад абсолютно відрізняється.

структура паркетної дошки

Базис представлений дощечками, які знаходяться перпендикулярно один одному. Така особливість надає покриттю стабільність, дозволяє прослужити не один десяток років. Саме тому багато покупців вирішують вибрати паркетну дошку.

Пошарова конструкція зверху вниз має наступний вигляд:

 • Спеціальний лак: матовий або глянсовий. Захищає покриття від зовнішніх впливів і пошкоджень. Лак повністю нешкідливий для здоров'я людини, не виділяє токсичних формальдегідів. Окремі моделі покривають олійно-восковим складом – максимально проявляє природну красу деревини і оберігає від механічних деформацій.
 • Цінна деревина. Традиційними для виготовлення є дуб і бук. Моделі екзотичних серій виробляють з ятоба, венге, іроко. Товщина шару в середньому коливається від 2,2 до 6 мм. Параметр товщини визначає привабливість і довговічність.
 • Центральний шар. Має вигляд вузьких ялинових або соснових дощок. Вони знаходяться в перпендикулярному положенні по відношенню до верхнього і нижнього шару. Кріплення типу паз-шип дозволяють швидко і надійно укладати дошки.
 • Базовий шар. Надає виробу стійкість і стабільність. Шар виконаний зі шпону менш дорогих порід дерева – ялина, сосна. Має товщину близько 2 мм.

Переваги

 • Натуральність і гіпоалергенність. Натуральне дерево повністю екологічно і безпечно. Не містить в складі шкідливих смол або токсичних речовин. Зверху дошка покрита маслами і лаками без формальдегідів. Тому паркетна дошка не викличе реакцій навіть у людей, схильних до алергій.
 • Естетичний вигляд. Фактура підкреслює статусність, характеризує господаря будинку і наповнить житло теплом і затишком. Дошка займе гідне місце в класичному стилі, буде гармонійно підкреслювати меблі під старовину, традиційну ліпнину.
 • Шумоізоляція. Натуральна деревина відмінно ізолює шуми і звуки, які виходять з нижніх поверхів.
 • Довгий термін служби. При правильному догляді прослужить 30-40 років.
 • Можливість відновлення. При пошкодженні її можна шліфувати і реставрувати.

Недоліки

 • Покриття вибагливе в догляді – для підтримки чистоти його можна мити тільки спеціальними засобами.
 • У разі тривалого контакту з водою, не підлягає відновленню – дошка набухає і безповоротно втрачає свою геометрію.
 • Ніжки меблів слід обов'язково обладнати пластиковими заглушками, щоб не пошкодити поверхню.
 • Під впливом сухого повітря паркетна дошка швидко розсихається, а в умовах підвищеної вологості – набухає. Часто можна зіткнутися з проблемою, коли в сезон опалення через зниженої вологості між дошками утворюються щілини, тоді як ламіновані панелі відмінно переносять коливання вологи в кімнаті.

Що краще ламінат або паркетна дошка: порівнюємо два покриття

дошка або ламінат

Ознайомившись з характеристиками кожного покриття у покупців все ж може виникати питання: "так що краще ламінат або паркетна дошка?". Щоб вирішити проблему, слід проаналізувати кожен з представлених матеріалів.

Обидва покриття об'єднує багатошаровість конструкції. Але при цьому, всі шари є різними. Тому варто приділити особливу увагу відмінним рисам кожного.

Розібратися, що краще ламінат або паркетна дошка, допоможе порівняльна таблиця.

 

Ламінат

Паркетна дошка

Шумоізоляція

мінімальний рівень гулкості досягається тільки при використанні підкладки, яка щільно прилягає до базису. Хорошу шумоізоляцію забезпечує пробкова підкладка

повна акустична ізоляція

Догляд

не боїться вологих прибирань і зносу

чутлива до води, її слід протирати добре віджатою ганчіркою. Для підтримання належного вигляду потрібно використовувати спеціальні засоби по догляду за деревом

Період експлуатації

15-25 років

30-40 років

Можливість відновлення

подряпини можна усунути за допомогою воскового олівця

можна регулярно шліфувати, циклювати, покривати лаком або маслом

Вартість

ціна визначається виробником і класом. Вартість варіюється від 195 до 1110 грн за кв.м.

ціна залежить від типу і товщини верхнього шару деревини. Наявність сучків і нечітких малюнків значно зменшує вартість продукції. Ціна має широкий діапазон – від 747 до 4740 грн за кв.м.

Ламінат або паркетна дошка: що вибрати

Кожне з покриттів на підлогу має свої переваги і недоліки. Обидва хороші, але різні. Паркетна дошка повністю натуральна, але вимагає більш ретельного догляду. А ламінат менш вибагливий, але у нього менший термін експлуатації і гірше шумоізоляція. Що стосується зовнішнього вигляду, то обидва покриття представлені у величезному асортименті.

Підлоги в наших інших містах: