Широкий асортимент будівельних та оздоблювальних матеріалів також має свій недолік - доводиться витрачати більше часу на покупку, мучиться у сумнівах при виборі. Якщо вам потрібно визначитися — ламіновані двері або шпоновані двері, слід врахувати багато факторів. Перший варіант приваблює доступною ціною та міцністю покриття, а другий – естетичним зовнішнім виглядом та довговічністю. Які двері краще вибрати, спробуємо розібратися в цій статті.
Особливості шпонованих дверей
Шпоновані двері — класичний варіант для міжкімнатного застосування, який використовується вже два сторіччя. Сучасні двері мають каркас з натурального масиву деревини. До нього кріпляться недорогі фільонки з деревинно-стружкових плит — ДСП або МДФ. Зверху вони покриваються шпоном — тонким шаром деревини цінних сортів. Його просочують спеціальним вологостійким розчином і покривають кількома шарами лаку.
Зустрічаються і шпоновані двері без фільонок — їхня внутрішня частина повністю виготовлена з масиву деревини. Такі моделі дорожчі і важчі, тому користуються меншим попитом. Однак у них є свої переваги — міцність, довговічність, а також стійкість до сильних перепадів температури і вологості повітря.
Переваги шпонованих дверей
- Унікальний вигляд. Шпон – натуральна деревина, хоч і нарізана тонким шаром. Особлива обробка наголошує на її природному рельєфному малюнку. Ви не знайдете у продажу двох однакових дверей, тому можете додати в інтер'єр свого будинку по-справжньому ексклюзивний красивий елемент.
- Вигідна покупка. Комбінація зі шпону та МДФ коштує дешевше за масив деревини. При цьому вона майже не відрізняється на вигляд. Саме тому шпоновані двері вважаються чудовою сучасною альтернативою цілісним дерев'яним виробам.
- Вологостійкість. Ретельно підібрані матеріали, оброблені лаками та просоченнями, надійно захищені від вологи. Шпоновані двері можна встановлювати у ванні кімнати та санвузли. Їх можна побачити навіть у басейнах, саунах та пральнях.
- Довговічність. Більшість виробників дають гарантію від 5 років на свою продукцію. Реальний термін служби таких дверей може обчислюватися десятиліттями. За надійністю вони майже не поступаються виробам із цільного масиву деревини.
- Різноманітний асортимент. Шпон відрізняється величезною різноманітністю кольорів, відтінків та малюнків, способів обробки, порід дерев та іншими характеристиками. Це дозволяє підібрати варіант, що ідеально поєднується з інтер'єром вашого будинку, квартири, офісу або магазину.
- Можливість реставрації. Якщо на поверхні шпону з'являються подряпини, сколи або інші пошкодження, їх можна легко видалити, відновивши початковий вигляд дверей. Для цього деревину зачищають, полірують і покривають знову лаком.
Недоліки шпонованих дверей
- Не найбюджетніший варіант. Шпоновані двері коштують дорожче за більшість ламінованих моделей. Це варто враховувати при виборі — такі вироби відносяться швидше до середнього, ніж до бюджетного класу.
- Неоднорідність зовнішнього вигляду. Оскільки шпон виготовляється з натурального дерева, він може відрізнятися за відтінком та візерунками навіть у межах однієї панелі. Тому якщо перед вами стоїть вибір — шпоновані або ламіновані двері, для збереження цілісності дизайнерської концепції варто віддати перевагу останнім.
- Чутливість до ультрафіолету. Навіть найякісніші лаки не можуть повністю захистити деревину від сонячного світла. Тому з часом поверхня шпону може змінювати відтінок — вигоряти чи темніти.
- Значна вага. Під тонким шаром шпону знаходиться як мінімум каркас із масиву деревини, а то й цілісні дошки. Тому різниця в масі в порівнянні з ламінованими моделями досягає 30-50%. Такі моделі складніше перевозити і тим більше піднімати на високий поверх.
Особливості ламінованих дверей
Конструкція таких виробів може відрізнятися залежно від обраної виробником технології. Найдоступніші ламіновані двері складаються з дерев'яного каркаса і легкого стільникового наповнювача. Зазвичай це гофрокартон, просочений полімерними смолами. Він має досить високу міцність, тому не потребує особливо обережного поводження. Зверху двері покриваються багатошаровим матеріалом, який імітує текстуру деревини та захищає наповнювач від зовнішніх впливів.
Ламіновані двері можуть бути схожими на шпоновані за технологією виготовлення. У такому випадку багатошарове покриття наноситься на МДФ і навіть масив деревини. Такі моделі лише трохи дешевші за шпоновані, тому не дуже популярні.
Переваги ламінованих дверей
- Доступна ціна. Ламіновані двері зі стільниковим каркасом коштують дешевше шпонованих. І навіть якщо в них знаходиться масив деревини, все одно можна заощадити до 5-15%. У масштабах квартири така економія може здатися незначною, а для великого офісу ця різниця буде дуже суттєвою.
- Міцність. Полімерний захисний шар набагато надійніший за лак. Завдяки високій твердості він більш стійкий до подряпин, сколів та інших ушкоджень.
- Легкість. Двері зі стільниковим наповнювачем можуть важити в 1,5-2 рази менше за шпоновані. Така відмінність спрощує їхнє транспортування та підйом до квартири.
- Однорідність поверхні. Текстура ламінованих дверей штучна, тому в ній немає істотних відмінностей кольору та візерунка. Така перевага дозволяє отримати цілісний образ інтер'єру, що не відволікає від основних деталей.
- Стабільність кольорів. У захисний шар обов'язково додаються речовини, що відбивають ультрафіолетове випромінювання. Завдяки цьому відтінок поверхні майже не змінюється з часом.
Недоліки ламінованих дверей
- Невисока вологостійкість. Нові ламіновані двері пручаються впливу води так само ефективно, як і шпоновані. Але якщо вода потрапить усередину через глибокі подряпини та сколи, наповнювач розбухне та деформує поверхню.
- Типовий дизайн. Ламіновані двері з однієї партії схожі одна на одну. Ви не знайдете в них деталей, які могли б утримувати вашу увагу. На відміну від шпонованих моделей, їх складно зробити яскравим дизайнерським елементом.
- Неможливість реставрації. Ламіновані двері не підлягають відновленню. Їх багатошарове покриття не можна полірувати чи покривати лаком. Крім того, будь-які серйозні пошкодження призводять до потрапляння всередину вологи.
- Обмежений термін служби. Ламіновані двері в середньому використовуються до 8-12 років. Тому якщо ви робите ремонт із прицілом на десятиліття, варто подумати про вибір альтернативного варіанту.
Які двері вибрати — ламіновані чи шпоновані?
Кожна модель має свої переваги та недоліки, які потрібно враховувати перед покупкою. Якщо виникає питання, що вибрати — ламіновані або шпоновані міжкімнатні двері, варто врахувати умови, в яких вони будуть використовуватися:
- Шпоновані двері надійніші. До того ж, їх можна відреставрувати при помірних пошкодженнях. Вони будуть оптимальним вибором, якщо ви не плануєте робити ремонт протягом найближчих 8–12 років.
- Ламіновані двері дешевші. Якщо йдеться про короткострокове використання або обробку комерційного об'єкта, вони допоможуть заощадити чималу суму.
- Шпоновані моделі мають більшу вологостійкість. Якщо замислюєтеся, які вибрати двері для санвузла чи ванної, зупиніться саме на них.
- Ламіновані двері відрізняються однорідним дизайном. Саме вони допоможуть сформувати цілісний образ інтер'єру та створити відчуття монолітності.
- Асортименти шпонованих дверей ширші, до того ж кожен виріб має унікальний рельєфний візерунок деревини. Вони стануть ідеальним варіантом, якщо ви прагнете ексклюзивності.
- Ламіновані двері легші. Вони не ляскають на протяг і не ушкоджують обробку міжкімнатного отвору. Крім того, їх простіше транспортувати, що також є важливим для масштабних комерційних об'єктів.