Способи обробки паркетної дошки

Серед розмаїття підлогових покриттів особливою популярністю користується паркетна дошка. Її виробництво ведеться вже понад 100 років. За цей час з'явилося безліч способів фінішної обробки. За рахунок різноманітності технологій можна без зусиль підібрати виріб під дизайнерський напрямок інтер'єру.

Щоб не розгубитися в різноманітті варіантів, слід розібратися, які існують способи обробки поверхні паркетної дошки і які особливості у кожного з них.

Зміст

 1. Методи обробки паркетної дошки
 2. Способи обробки паркетної дошки: акцент на зносостійкість
 1. Види обробки паркетної дошки
 1. Методи обробки паркетної дошки: який вибрати ?

Методи обробки паркетної дошки

Відомі бренди використовують різні способи обробки паркетної дошки. Найбільш затребувані:

 • відбілювання;
 • пропарювання;
 • тонування;
 • термообробка;
 • обкурення;
 • браширування;
 • покриття лаком, воском і олією;
 • нанесення фаски;
 • копчення.

Кожен з них має індивідуальні технологічні особливості і переваги. Обрана технологія визначає естетичні характеристики ламелей і їх функціональність.

Способи обробки паркетної дошки: акцент на зносостійкість

Головне завдання більшості методів – поліпшення експлуатаційних показників і практичності. На етапі фінішної обробки виробники приділяють увагу стійкості до пошкоджень і подряпин, які можуть виникнути в ході щоденної експлуатації.

Завдяки такому технічному підходу, паркетне покриття займає лідируючі позиції в сфері підлогових рішень. Вибираючи дошку для свого будинку або офісу, ви можете бути впевненим – це придбання не на один рік!

Термообробка

Технологія передбачає три фази підготовки покриття - камерна сушка, термічний вплив і загартовування. В результаті відбувається зміна структури дерева і фізичних властивостей матеріалу. Термообробка дозволяє отримати покриття, стійке до впливу мікроорганізмів і цвілі.

Такі моделі не бояться впливу відкритого вогню, що підтверджують випробування на стійкість. Тести здійснюються з використанням сповільнювачів зовнішнього полум'я.

У деревини після термообробки знижується паро- та вологопроникність, ламелі стають більш твердими, підвищується опір матеріалу до розбухання. Це дозволяє укладати паркетну дошку в приміщеннях з підвищеною вологістю повітря і перепадами температур.

Термодеревина має характерний відтінок – медовий або шоколадний. Чим темніше відтінок, тим довговічніше покриття.

Дошка має матову поверхню і, в той же час, відтінки деревини переливаються природним чином. Всі, здавалося б, непомітні нюанси починають грати кольором під тим або іншим кутом сонячного світла.

Браширування

Процедура браширування спрямована на створення імітації натурального виду деревини, яка постаріла природним шляхом від часу. Такий метод обробки надає дошкам благородство і класичну стриманість.

Технологія передбачає використання спеціальних жорстких щіток з металу, які видаляють з дерев'яної поверхні м'які волокна. В результаті ми чітко бачимо річні кільця деревини.

Даний метод обробки переслідує не тільки декоративну мету, а й поліпшення експлуатаційних якостей. При тривалому використанні підлогового покриття з брашем подряпини, відколи й сліди від меблів, які з'являються в ході експлуатації, будуть практично не помітні. Ця особливість вигідно відрізняє брашовані ламелі від традиційних дощок з лакованим покриттям.

Після завершення обробки поверхню ламелей тонують в різні відтінки. При цьому фактура і характерний малюнок деревини залишаються незмінними.

На вже тоноване покриття наносяться шари лаку або масловоску, що в результаті надає дошкам блиск і підвищує їх стійкість до зношування.

Лакування

Технологія спрямована на підкреслення акцентів текстури деревини.Метод дозволяє в повній мірі показати все багатство колірної гами ламелей. Крім естетики, лакування обумовлює стійкість підлогового покриття до негативних факторів зовнішнього середовища – підвищена вологість і зміни мікроклімату. Лаки виготовлені на основі натуральних смол, тому повністю нешкідливі для здоров'я людини.

Для обробки дощок використовують лаки декількох типів: спортивний, вогнетривкий і міцний. Головна особливість спорт лаку – створення оптимальних умов ковзання взуття спортсменів.

Вогнетривке покриття застосовують в кімнатах, в яких необхідно забезпечити підвищену пожежну безпеку. Ламелі з такою обробкою відносяться до Cfl-s1 класу вогнестійкості. Для офісів і громадських закладів призначений міцний лак.

Олійно-воскове покриття

На відміну від моделей під лаком, підлоги оброблені маслом, більш стійкі до зносу і довго зберігають свій привабливий зовнішній вигляд. Масло оберігає колір і фактуру покриття від зовнішніх впливів, зводить до мінімуму появу тріщин на поверхні.

Масло-віск глибоко проникає в пори деревини, не утворюючи плівку на поверхні. За рахунок цього вироби стають міцнішими і стійкими до кліматичних змін в приміщенні.

Щоб зберегти естетичний вигляд дощок, олійно-воскове покриття оновлюють приблизно 1 раз в пару років. В ході обробки поверхню просочують відновлючими засобами. Реставрація окремих ламелей зводиться до очищення від бруду і пилу, нанесення нового шару масла. При цьому покриття не потребує попередньої шліфовки.

Види обробки паркетної дошки

Багато способів обробки поверхні паркетної дошки спрямовані на поліпшення естетики ламелей. Вони надають покриттю нові відтінки і фактуру, задають оригінальні напрямки в інтер'єрі.

У стрімкому розвитку технологій і появі нових дизайнів, виробники ламелей намагаються не відставати від сучасних тенденцій. Для цінителів незвичайних рішень слід знати, які є технології фінішної обробки покриттів.

Ручна обробка

Ефект старіння деревини крім браширування досягається також ручною обробкою. Її проводять металевими щітками. Трудомістка ручна робота і застосування сучасних підходів забезпечує оригінальну поверхневу структуру виробів і неповторний стиль.

Пігментація

Обробка ламелей лаками і маслами на основі пігментів носить назву пігментація. Барвники надають ламелям потрібну колірну гамму, не зачіпаючи природну фактуру деревини.

Тонування

Дозволяє кардинально змінити початковий колір підлоги. Технологія підкреслює натуральність забарвлення деревини і створює незвичайний ефект. В результаті тонування стандартній моделі можна надати вишуканий вигляд. Метод досить трудомісткий і кропіткий. Через те, що фактура деревини неоднорідна, окремі ділянки поверхні забарвлюються нерівномірно. При цьому в ході обробки можна досягти будь-якого необхідного відтінку.

Тонування змінює тільки колір покриття, і ніяк не впливає на текстуру і малюнок деревини. Додання ламелям нових колірних рішень проводять за допомогою морилки, масла або лаку. Використання сучасних лако-фарбувальних матеріалів підвищує термін служби дощок, робить поверхню стійкою до навантажень.

Обкурення

Спосіб обробки аналогічний тонуванню. Він спрямований на зміну вихідного кольору деревини або посилення природного відтінку.

У більшості випадків обкуренню піддають дуб. За рахунок вмісту в деревині значної кількості дубильних речовин, здійснюється активне насичення дощок кольором. Обкурення дерева світлих відтінків за підсумком дозволяє отримати насичений колір і виражену волокнисту структуру, яка підкреслює натуральне походження покриття.

Відбілювання

Метод заснований на використанні відбілюючих пігментів для пом'якшення природного кольору деревини. Пігменти згладжують фактуру матеріалу, роблять відтінок менш вираженим. Окремі породи деревини не підлягають відбілюванню (венге, горіх).

Копчення

Копченням називають обробку деревини хімічними реагентами. Вони вступають в реакцію з таніном, що міститься в дереві. В результаті отримують покриття з нерівномірним коричневим, темно-коричневим або чорним кольором.

Ступінь фарбування залежить від кількісного вмісту дубильних речовин в матеріалі. Особливість копчення полягає в різноманітності тонів покриття. В ході методу не вдасться отримати дві однакові за насиченістю і дизайном дошки.

Пропарювання

Технологію пропарювання часто застосовують щодо бука. В окремих випадках до цього методу подається вишня і горіх.

В процесі обробки вдається змінити початковий відтінок деревини, надати йому більш глибокий і теплий колір. Якщо в ході пропарювання використовували залізні щітки, поверхня отримує виражений малюнок деревини.

Оброблене дерево покривають декількома шарами масла для підвищення стійкості до зношування.

Сліди розпилу

Останнім часом популярною стає імітація слідів від пилки на поверхні ламелей. Вручну на покриття поперек дощок наносяться порізи і розпили. Технологія створює самобутній дизайн, який актуально виглядає в класичних і вінтажних інтер'єрах, оселях в стилі лофт.

Нанесення фаски

З паркетної дошки під кутом 30 градусів видаляються торцеві сторони. Таким чином, на поверхні змонтованої підлоги видно обриси V-образних вирізів характерного розміру. Злегка нахилені края виділяють контур, створюють масивний вигляд виробу.

Вузькі крайові скоси по діагоналі надають покладеній підлозі глибину – чітко помітна опукла фактура покриття. Візуальна глибина спрямована на формування ефекту обґрунтованості й респектабельності підлоги. Крім декоративної складової, метод здатний приховати дефекти підлоги, які виникають в ході використання.

3D-ефект

Спільно з брашируванням використовують 3D-ефект. Технологія заснована на укладанні ламелей різної товщини. Незначний перепад створює неповторний тривимірний ефект. При цьому така особливість нітрохи не впливає на експлуатаційні характеристики покриття.

Методи обробки паркетної дошки: який вибрати?

Виробники пропонують безліч варіацій фінішної обробки ламелей, з якими можна ознайомитися в каталозі інтернет магазину Holz. Але все ж в першу чергу при виборі відштовхуйтесь від призначення приміщення і інтер'єрного напрямку.

Для приміщень в сільському стилі підійдуть ламелі, які піддали брашируванню або ручній обробці. Кантрі стиль заснований на передачі натуральності, і тому дошки з імітацією грубої обробки відмінно впишуться в концепцію приміщення.

Для спалень і дитячих кімнат часто вибирають вибілені вироби. Вони надають інтер'єру ніжність, дозволяють візуально розширити простір. Для віталень і передпокоїв оптимальний варіант – ламелі після обкурення, копчення або тонування. Ці технології обробки спрямовані на передачу тепла і фактури натурального дерева. Вони формують атмосферу домашнього затишку, що особливо сприятливо для кімнат, де регулярно збирається вся родина.

Поряд з естетичними перевагами, методи обробки підвищують стійкість покриття до факторів зовнішнього середовища.

Для громадських закладів, ресторанів і офісів призначені дошки після термообробки і лакування. Дані технології підвищують міцність виробів, збільшують термін служби при великій прохідності людей. За рахунок сучасних методів паркетна підлога вразить своїм чудовим дизайном і довговічністю.