Серед усього розмаїття підлогових покриттів більшість покупців віддає перевагу безпечним і якісним натуральним матеріалам. Традиційний вибір, який ніколи не вийде з моди – паркет і паркетна дошка. Вони завоювали популярність і лідируючі позиції з продажу в усіх країнах світу. Між цими покриттями для підлоги є одне спільне – матеріал виготовлення. В іншому відношенні вони не схожі один на одного. Яка різниця між паркетом і паркетною дошкою спробуємо розібратися разом.
Зміст
- Основні відмінності паркету і паркетної дошки
- У чому відмінність паркету від паркетної дошки: догляд
- Укладання: різниця між паркетом і паркетною дошкою
- Різниця між паркетом і паркетною дошкою – звертаємо увагу на деталі
Багато хто вважає, що паркетна дошка і паркет – різні назви одного й того ж підлогового покриття. Тому покупці часто роблять неправильний вибір, купуючи невідповідний товар для будинку або громадського приміщення. Єдина схожість покриттів – вони виконані з натурального дерева.
Їх в першу чергу об'єднує екологічність і природність – покриття повністю безпечні для здоров'я дорослих і дітей, не виділяють токсичних і шкідливих сполук. При цьому процес виготовлення, зовнішній вигляд, функціональні і технічні властивості сильно різняться.
Основні відмінності паркету і паркетної дошки
Вибір підлогового покриття повинен грунтуватися на сукупності критеріїв. Паркет і паркетна дошка відрізняються за такими параметрами:
- конструкція покриття;
- умови експлуатації;
- процес установки;
- можливості відновлення;
- цінова політика;
- термін служби.
Щоб дізнатися, чим відрізняється паркетна дошка від паркету, слід розібратися в конструкції покриття. Структура дошки складається з трьох шарів:
- нижній шар представлено основою, яка виробляється з бюджетних хвойних порід деревини. Шар виконує важливу функцію стабілізації покриття,
- середній шар – несучий. Він виконаний з плашок сосни або ялини, які спрямовані перпендикулярно двом іншим шарам;
- верхній шар зі шляхетної деревини є найбільш цінним. В середньому товщина паркетної дошки – 14 мм. З них товщина верхнього шару становить близько 4 мм. Поширеними породами для верхнього шару дошки є дуб, бук, ясен, клен та екзотичні дерева. Паркетні дошки товщиною приблизно 14 мм можна укладати в приватних будинках, квартирах, офісах і т.д.
На відміну від паркетної дошки, паркет є цілісним матеріалом, що складається повністю з дорогої деревини. Його товщина варіюється в діапазоні від 15 до 22 мм. Як матеріал для паркету використовують тверді сорти деревини з мінімальним лінійним розширенням. До затребуваним породам дерева відноситься дуб, бук, ясен. Серед екзотичних дерев вибирають тверді сорти, що володіють стійкістю до зносу і піддатливість в обробці - мербау, тик, червоне дерево.
У чому відмінність паркету від паркетної дошки: догляд
Для більш тривалого терміну служби підлогового покриття, необхідно дотримуватися умов експлуатації. Паркет і дошка вимагають дбайливого і обережного поводження, використання особливих миючих засобів, дотримання рекомендацій виробника по догляду.
Особливості догляду за паркетом
Паркетна підлога відрізняється чутливістю до мікроклімату в кімнаті. Влітку слід регулювати ступінь вологості повітря, взимку – підтримувати оптимальний показник температури в приміщенні. В основному проблеми з покриттям виникають в період початку або закінчення опалювального сезону. У цей момент вологість повітря знижується, а потім різко зростає, що може викликати тріщини в покритті. Гігроскопічна деревина вкрай чутлива до нестабільної вологості.
Ще одна різниця між паркетом і паркетною дошкою – перший категорично заборонено занадто мочити. Для прибирання необхідно застосовувати злегка вологу ганчірку, неагресивні миючі засоби. При рясному намоканні вода проникає в мікроскопічні щілини паркету, що призводить до його набухання.
Догляд за паркетною дошкою: розвінчуємо міфи
Існують стереотипи, що паркетна дошка за рахунок своєї структури менш витривала. Але це абсолютно не відповідає дійсності. Для якісного покриття не характерна водобоязнь. Вона не відреагує здуттям на підвищену вологість або намокання. Це пов'язано з особливостями конструкції – перпендикулярно покладений середній шар надійно утримує верхній, не дозволяє змінювати геометрію при зміні вологості. Саме тому її часто укладають в санвузлах, спільно з підлоговим опаленням.
Деякі скептики впевнені, що паркетна дошка має занадто тонкий верхній шар, і тому не підлягає шліфуванню і відновленню. Насправді в разі пошкодження покриття, вона легко піддається реставрації. Для цього досить відшліфувати і обробити лаком пошкоджену планку, замаскувати подряпини за допомогою воскового олівця або спеціальних маркерів для реставрації. Відновлення покриття може проводитися локально в міру необхідності.
Укладання: різниця між паркетом і паркетною дошкою
Відмінність паркету від паркетної дошки проглядається і в принципі монтажу. Однак і має деяку схожість. Перед початком монтажу в приміщенні проводять акліматизацію – заносять і відкривають коробки з покриттям підлоги як мінімум на 2 дні в тій кімнаті, де буде здійснюватися їх установка. Під час проведення укладання температура в приміщенні повинна бути в діапазоні 18-22 градуси, вологість близько 40-60%.
Установка паркетної дошки не викличе труднощів. Покриття монтується із застосуванням підкладки (плаваючий метод) або за допомогою приклеювання до підлоги. Перший спосіб є економічним і швидким – дошка в цьому випадку утримується на підлозі за рахунок плінтусів. Другий спосіб монтажу передбачає приклеювання дощок на стару дерев'яну підлогу, основу з фанери або бетону.
Для укладання цілком вистачить стандартної гідроізоляційної плівки. Дошки оснащені спеціальними пазами для точного закріплення елементів один з одним. Сучасні виробники комплектують дошки замковою системою типу «клік» – планки легко замикаються між собою за принципом дитячого конструктора.Монтаж відрізняється швидкістю і невисокою вартістю робіт. Справитися з укладанням дошки зможе навіть непрофесіонал.
Щоб грамотно укласти паркет, підлога повинна бути ідеально рівна. В іншому випадку смуги паркету якісно змонтувати не вийде. Він укладається на підготовлену підлогу. Для цього поверхню попередньо вирівнюють – на цементну стяжку фіксують шурупами фанеру, стійку до перепадів вологості. Кожна окрема планка паркету закріплюється на фанері за допомогою клею. Процес монтажу є трудомістким і важким.
Укладання вимагає від майстра певних навичок, вміння працювати з професійним обладнанням. Після монтажу паркет вимагає проведення ретельної шліфовки і покриття лаком. Багато майстрів окремо обробляють і затирають шви, що теж позначається на тривалості роботи. Без даних процедур паркет буде виглядати блякло і непоказно. У той час як паркетна дошка відразу після придбання готова до монтажу, не потребує обробки поверхні. Дошки без зусиль фіксуються одна до одної за рахунок замкових систем, запозичених у ламінованих панелей.
Різниця між паркетом і паркетною дошкою – звертаємо увагу на деталі
Особливе значення необхідно приділити кінцевій обробці підлогового матеріалу. Ще одна відмінність паркету від паркетної дошки полягає в тому, що дошка вже має заводське покриття з лаку або масла. Воно захищає матеріал від зовнішніх впливів, деформацій, гризунів, запобігає проникненню бруду в деревину. Як правило, заводське нанесення лакового шару більш якісне і довговічне.
Паркет випускається в необробленому вигляді, і його необхідно покривати лаком. Незважаючи на те, що дошка вже має захисне покриття, фахівці рекомендують додатково проводити обробку підлоги хімічними складами, що підвищують стійкість дошки до зносу і стирання. Масляне просочення – новий напрямок при виготовленні паркетних дощок. Масло, виготовлене на основі природних смол або бджолиного воску, проникає в пори дошки. Це сприяє чіткому прояву текстури деревини, підкреслює її натуральну красу.
Відмінності за ціною
Вартість – один з тих чинників, на який покупець звертає найбільшу увагу. При виборі паркету слід враховувати породу деревини, з якої виконано покриття. Чим цінніше і шляхетніше дерево, тим вищою буде ціна. Але при цьому варто брати до уваги сукупність всіх витрат – витрати на підготовку підлоги для укладання, установку фанери, її шліфування для остаточного вирівнювання поверхні, монтаж, шліфування, нанесення грунтовки, обробку двома шарами лаку або масла, вартість витратних матеріалів (клей, грунтовка, лак і т.д.).
Паркетна дошка коштує в 2-3 рази дешевше, ніж стандартний паркет. Це пов'язано з конструкцією дошки, в якій застосовується незначна кількість цінної деревини. Як тільки партія покриття вийшла з конвеєра виробника, вона відразу готова до укладання. Вона не потребує попередніх обробок, ретельного вирівнювання підлоги.
Експлуатаційні характеристики
Важливий критерій вибору підлогового покриття – термін експлуатації. Довговічність покриття багато в чому визначається здатністю до відновлення. У разі пошкодження паркет просто піддається реставрації. Зовнішні пошкодження усуваються шліфуванням і циклюванням. Підготовлена поверхня покривається паркетним лаком, маслом або воском. Процес відновлення займає чимало часу, і роботу не можна назвати чистою. Після процедури реставрації паркет буде виглядати як новий.
Сформована думка про те, що паркетна дошка швидше піддається зносу, є помилковим. Покриття також легко реставрується - локально при необхідності з верхнього шару дошки знімається цінне дерево, проводиться лакування. За весь період експлуатації проводити реставрацію верхнього шару дошки можна кілька разів. Дане покриття, наприклад, часто зустрічається в ресторанах, де високий ризик пошкодження покриття каблуками, ніжками столів і стільців. Термін служби дошки в домашніх умовах становить приблизно близько 50 років.
Паркет і паркетна дошка: підводимо підсумки
З вищесказаного можна зробити висновок, що обидва покриття мають безліч переваг і не можуть перевершити один одного за сукупністю характеристик. Покриття з натурального дерева завжди популярні і не втратять своєї актуальності з роками.
З паркетом можна сформувати оригінальне художнє укладання і неповторні візерунки на підлозі. Покриття підкреслить статус і респектабельність житла.
Паркетна дошка є затребуваним товаром в силу безлічі переваг:
- конкурентна ціна;
- надійність конструкції;
- широкий вибір дизайнів.
Укладання не вимагає проведення дорогого монтажу на відміну від паркету. Важлива перевага дошки, завдяки якому покриття вибирають тисячі покупців в світі, полягає в можливості відсутності додаткової підстави для фіксації на підлогу. В результаті ви не почуєте скрипів і сторонніх шумів від покриття.
Паркетну дошку вибирають цінителі рідкісних екзотичних порід дерева і незвичайних фактур. В асортименті сучасних виробників кожен покупець зможе підібрати виріб на свій смак. Вибір представлений як лаконічною трисмуговою дошкою, яка має зовнішні подібності з ламінатом, так і односмуговою, яка створить у всій повноті ілюзію підлоги з натурального масиву дерева. Паркетна дошка є 100% гарантією екологічності та безпеки. Покриття прослужить не тільки вам, але і вашим нащадкам.