Вінілова підлога або паркетна дошка: що краще?

Кварцвінілова плитка, ПВХ плитка, вінілова підлога, SPC і навіть EPC — все це назви одного і того ж підлогового покриття. Це сучасний матеріал, який може складатися з кількох компонентів: вінілу, мінералів, скловолокна та/або поліпропілену.

Паркетна дошка — класичне покриття для підлоги з натуральної деревини. Вона вважається одним з найкрасивіших, натуральних та тактильно приємних покриттів.

Якщо не знаєте, що вибрати, кварцвініл або паркетну дошку, відштовхуйтеся від місця укладання. Вінілові підлоги підійдуть для всіх приміщень, навіть для кухні, коридору та ванної. Паркетна дошка більше підходить для вітальні, кабінету та спальні.

Якщо вам потрібна практичність та довговічність, вибирайте вінілову підлогу. Якщо важливі тактильні відчуття та натуральність дерева – вибір за паркетною дошкою.

Докладніше про відмінності вінілових підлог та паркетної дошки читайте нижче.

Де краще стелити вінілові підлоги, а де — паркетну дошку?

Кварцвініл — універсальне покриття, його можна стелити у всіх кімнатах. Він стійкий до навантажень, відмінно підійде для кімнат з високою прохідністю чи вологістю — ванної, кухні, коридора. Завдяки тому, що покриття досить чіпке, на ньому не послизнешся. Тому його добре стелити в дитячих та ігрових кімнатах.

Паркетна дошка — примхливий матеріал, не любить перепаду температур та вологості, через що підходить для укладання тільки в житлових кімнатах: спальні, залі чи кабінеті.

Важливо! Якщо в кімнаті тепла підлога, потрібно враховувати при виборі покриття. Звичайна паркетна дошка не підійде — вона деформується від температури. Необхідно вибрати тільки ту, яка має гарантію під час використання підлог з підігрівом. Тому на етапі вибору проконсультуйтеся зі спеціалістом. Або беріть кварцвініл — він відмінно поводиться з теплою підлогою при дотриманні максимально допустимої температури 27-29С.

Вінілова підлога на кухні

Що екологічніше – паркетна дошка чи вінілова підлога?

Багато хто думає, що вініл — не екологічний матеріал. Це помилка. Так, у його складі є нафтопродукт (вініл). Але по суті це звичайна побутова гума, яку застосовують повсюдно: від чохлів для телефонів до кухонного начиння.

Основа вінілового покриття – кварц, пісок чи інші мінерали. А це є абсолютно екологічний матеріал. Виробляється вінілова підлога методом гарячого пресування, так що там немає жодних додаткових смол, клеїв та домішок. Докладно про це ми писали у статті про переваги та недоліки вінілових підлог.

Щодо паркетної дошки теж ходить міф, що вона шкідлива та небезпечна для здоров'я. Кажуть, що клейові суміші, які з'єднують шари дерева токсичні та через них виділяються шкідливі випари. Років 30-40 тому таке було можливе. Сьогодні всі суміші абсолютно безпечні та нетоксичні. Докладніше про структуру ми говорили у порівнянні класичного паркету з паркетною дошкою.

Обидва матеріали екологічні та безпечні. В їх основі натуральні матеріали: мінерали та дерево. Тому вам не варто перейматися екологічністю.

Паркетна дошка у вітальні

Що краще переносить контакт із водою — вінілова підлога чи паркетна дошка?

З кварцвініловими підлогами все просто – вони нічого не бояться, витримують будь-який рівень вологості та прямий контакт із водою. Про паркетну дошку такого не скажеш. Дерево є дерево – воно вбирає в себе вологу і набухає від тривалого контакту з водою. Звичайно, дошка здатна витримати нетривалий контакт з водою завдяки захисному покриттю, але з часом воно стирається, і вода просочується до основного шару дерева. Тоді планка деформується. Отже, якщо пролили воду на паркет, краще не затягувати, а одразу витерти насухо. Якщо ви шукаєте покриття для приміщення з постійною високою вологістю, то краще кварцвініл.

Кварцвінілова підлога у ванній кімнаті

Що простіше чистити – вінілове покриття чи паркетну дошку?

Кварцвініл в експлуатації помітно виграє — можна чистити будь-якими не агресивними миючими засобами, не побоюючись пошкодити покриття.

Для прибирання паркетної підлоги підійде не кожний миючий засіб. Занадто агресивні здатні згодом розчинити захисне покриття та пошкодити дерево. Потрібно вибирати спеціальні рідини для миття, а вони зазвичай дорожчі.

При належному догляді паркетна дошка прослужить 10-15 років, а вінілові підлоги – 20-25 років. Це за умови, що ви дотримуєтеся рекомендацій щодо експлуатації та догляду.

Дубова паркетна дошка

Що міцніше: вінілове покриття чи паркетна дошка?

Вони приблизно однаково витримують звичайні побутові навантаження. Якщо упустити ложку або телефон, нічого страшного з підлогою не буде. А ось порізи, подряпини та сліди каблуків-шпильок стануть проблемою, але тільки для паркетної дошки. Планки швидко псуються, подряпини чітко видно і навіть якщо їх спробувати приховати за допомогою спеціальних реставраційних олівців, потертості все одно буде видно.

Вінілові підлоги у цьому плані дещо виграють. Їх складніше подряпати та пошкодити. Навіть якщо ви подряпаєте плитку ПВХ, пошкодження будуть практично непомітні.

Вінілову підлогу складно візуально відрізнити від справжнього дерева

У догляді з вініловими підлогами простіше, ніж із паркетною дошкою. Плитка служить довше, не боїться води та пошкодити її складніше. Паркетна дошка в обслуговуванні вибагливіша і дорожча, додатково необхідно купувати спеціальні засоби для прибирання.

Що простіше укладати – паркетну дошку чи вінілову плитку?

Принцип укладання вінілових планок такий самий, як і у паркетної дошки: на клей або замковим способом. І все ж таки більше складностей у укладанні паркетної дошки. Важливо, щоб основа була ідеально рівною – допустимий перепад не більше 2 мм на кожні 2 метри. Допустимий ступінь вологості не більше 3-5%.

З вініловими підлогами у цьому плані простіше. Підлога теж має бути рівною для гнучкого вінілу flex, але перепад може бути трохи більшим, якщо йдеться про жорсткий вініл rigid. При цьому рівень вологості у приміщенні не критичний.

Ще одна складність укладання паркетної дошки – товщина і міцність планок. Щоб їх підрізати за розміром, потрібний електролобзик. У процесі роботи залишається багато пилу і стружки дерева, через це виникають складності при роботі в закритих приміщеннях.

Вінілове покриття простіше підрізати, досить кілька разів провести ножем і ви зможете легко відламати непотрібний шматок плитки. Пил не залишається взагалі.

Вартість вінілової підлоги та паркетної дошки: що вигідніше?

Розглянемо відразу дві складові: сам матеріал та послуги з його укладання.

На вартість впливає товщина панелі, склад, клас, можливість укладання на теплу підлогу та бренд виробника. Вартість вінілової підлоги в каталозі Holz починається від 830 грн\м². Ціна паркетної дошки від 938 грн\м².

У плані закупівлі матеріалу та вартості робіт дешевші вінілові підлоги.

Кварцвінілова плитка або паркетна дошка – що краще: порівняння в таблиці

Властивість

Паркетна дошка

Вінілове покриття

Вологостійкість

Розбухає від високої вологості та контакту з водою.

Не боїться води та високої вологості.

Складність укладання

Одне з найскладніших в укладанні підлогових покриттів. Повинна бути ідеально рівна підлога. Потрібні спеціальні інструменти та навички.

Також складна в укладанні, але все ж простіше, ніж паркетна дошка. Легко обрізати та підганяти під комунікації. Можна укладати на теплу підлогу.

Ремонтопридатність

Можливо реставрувати та змінювати окремі елементи. Потрібно після заміни пошкодженої планки покривати зверху лаком або олією, олією-віском.

Просто міняти та реставрувати окремі ділянки покриття.

Зовнішній вигляд

Справжні візерунки з натуральної деревини. Великий вибір кольорів та відтінків.

Величезна різноманітність – стилізація під натуральне дерево, камінь чи кераміку.

Тактильність

Теплий матеріал, яким приємно ходити.

Не слизький. Є як гладкі, так і структурні варіанти.

Екологічність

Цілком екологічно безпечне покриття.

Зносостійкість

Погано витримує сильні навантаження та прямі удари. Від пазурів тварин, осколків, падаючих ножів залишаються подряпини.

При прямих ударах на поверхні не залишаються подряпини та вм'ятини. Помітно пошкодити покриття досить складно.

Догляд

Важко доглядати. Липкі та жирні недоїдки погано відмиваються. Не любить агресивних миючих засобів.

Будь-який бруд відмивається за допомогою води та губки.

Вінілові підлоги — це сучасне та надійне рішення. Так, у їхньому складі вініл та поліпропілен, але вони нешкідливі і на них припадає лише мала частка. В основному це екологічні матеріали мінерального походження. Вінілові підлоги простіші і дешевші у виробництві, тому й вартість їх нижча.

У свою чергу паркетна дошка – це зрозуміла класика. Натуральна підлога із справжнього дерева. Перевірена часом та цілими поколіннями. Це не найдешевше покриття, з деякими складнощами укладання та експлуатації. Але при цьому популярність і затребуваність паркетної дошки не знижується.

Виберіть бажану мову сайту