Чи шкідливий ламінат в квартирі?

Завдяки хорошим експлуатаційним властивостям, ламінатна підлога стала гідною альтернативою дорогому паркету і дошці з масиву.

Його обирають:

 1. за безліч забарвлень;
 2. високу стійкість до зношування;
 3. легкість монтажу і можливість перестелити окремі ділянки;
 4. невибагливість у догляді;
 5. невисоку вартість.

І все ж багатьох цікавить питання: чи шкідливий ламінат для здоров'я? У цій статті ми розповімо чи є ламінат шкідливим матеріалом, як це перевірити і який ламінат самий екологічний.

Зміст

 1. З чого складається ламінат? Конструкція ламінату
 2. Ламінат шкідливий для здоров'я чи ні? Чим може бути небезпечний ламінат?
 3. 2 фактора, які допоможуть зрозуміти чи шкідливий ламінат
 4. Класи емісії ламінату
 5. Як вибрати екологічно чистий ламінат?

З чого складається ламінат? Конструкція ламінату

1. Нижній шар

Під базовою плитою розташовується безпечний шар пластику і паперу, призначений для захисту покриття від вологи, грибкових утворень і мікроорганізмів. Стабілізуючий шар покритий парафіном, повністю нешкідливий для здоров'я людини.

Окремі виробники комплектують вироби додатковим шаром, який активно поглинає шуми і забезпечує водовідштовхувальний ефект. Шар розташований між декоративною плівкою і базовою плитою.

2. Основа покриття

База дощок - деревна плита, яка складається зі стружки і тирси. Щодо цього шару не виникає питання, ламінат шкідливий чи ні. Натуральна деревина екологічно чистий і безпечний матеріал.

Деревну стружку з'єднують між собою натуральними і синтетичними смолами. Аналогічна смола застосовується при виготовленні меблів, дверей та іншої продукції деревного походження. Стружка просочується смолами в умовах підвищеного тиску, що забезпечує міцність основи.

Базова плита може містити HDF основу (високої щільності) або MDF основу (середньої щільності). Щодо міцності і стійкості до зношування ламелі випускають 31, 32 і 33 класи.

3. Декоративний шар

На деревну основу нанесений декоративний шар, що в точності імітує деревину, камінь, плитку і т.д. Він представлений папером, який не завдає шкоди здоров'ю, а виконує естетичну функцію.

4. Захист поверхні

Поверхня дощок покрита меламіном або акриловою смолою. Зовнішня плівка визначає ступінь захищеності покриття від механічних впливів і агресивних речовин, допомагає зберегти естетичний зовнішній вигляд.

Акрилові смоли часто зустрічаються в лакофарбових виробах. Акрил, незважаючи на синтетичне походження, повністю безпечний. Він є одним з найбільш міцних матеріалів. Екологічна меламінова смола від природи не володіє в'язкістю. Тому до неї додають речовини на основі формальдегіду.

Фахівці визначають шкідливий ламінат саме по вмісту формальдегіду. Особливо небезпечний він в високих дозах і виділяється в навколишнє середовище при температурі, що перевищує кімнатну. У малих кількостях речовина повністю безпечно.

Ламінат шкідливий для здоров'я чи ні? Чим може бути небезпечний ламінат?

Щоб дізнатися наскільки шкідливий ламінат потрібно вивчити його склад.

Для виробництва підробки використовують дешеві аналоги ДСП невисокої щільності. Для скріплення деревної основи використовують клей, який має в своєму складі велику кількість формальдегідних смол. Їх рівень може прирівнюватися до класу Е240, що є неприпустимим для використання не тільки в житлових, а й громадських приміщеннях.

Ламінат небезпечний при горінні.

Дане покриття відноситься до матеріалів, стійких до високих температур. Навіть якщо на нього впаде палаючий сірник, ламелі не пошкодяться і не запаляться. Але в разі виникнення пожежі дошки починають тліти, виділяючи чадний газ і в значній концентрації формальдегід.

Тому, при виникненні пожежі необхідно негайно покинути приміщення — не намагайтеся загасити покриття без засобів індивідуального захисту.

2 фактора, які допоможуть зрозуміти чи шкідливий ламінат

 1. Запах

Відповідаючи на питання, чи шкідливий запах ламінату, можна сказати так, але з поправкою – залежить від вмісту формальдегіду в його складі.

Речовина в малій кількості присутня навіть в натуральній деревині, що надає їй неповторний запах. Покриття з високою концентрацією формальдегіду мають неприємний і стійкий запах, який швидко поширюється по приміщенню, особливо при підвищених температурах.

 1. Маркування

Вибираючи підлогові вироби, уважно вивчіть маркування на упаковці. Воно допоможе дізнатися, ламінат шкідливий для здоров'я чи ні. Кожне покриття повинно мати сертифікат відповідності, в якому відзначено клас емісії.

Якщо на упаковці відсутня маркіровка EPLF, це вказує, що компанія-виробник не є членом Європейської асоціації, а значить є ризик придбати шкідливий для здоров'я ламінат або його підробку.

Класи емісії ламінату

Визначаючи, чи шкідливий ламінат для здоров'я, обов'язково враховують європейські норми, прийняті для всього ламинатного покриття. Щодо вимог ламелі поділяють на кілька категорій емісії, які позначають рівень безпеки. Клас емісії залежить від кількісного вмісту формальдегіду в ламелях.

У продажу представлені товари чотирьох класів:

 1. Категорія Е1 підтверджує повну нешкідливість покриття для здоров'я людини.

Ламінат Е1 містять мінімальну кількість формальдегіду. Підходить для укладання в дитячих кімнатах, спальні, не викликає алергій. Моделі категорій Е1 допустимо використовувати спільно з теплою підлогою. Навіть при нагріванні концентрація шкідливих сполук залишається в межах норми.

 1. Категорія Е2 і Е3 – кількість формальдегіду в 3-6 разів більше, ніж у покриття Е1.

Ламелі Е2, Е3 не підходять для укладання в житлових кімнатах. У багатьох виникає питання, якщо Е2, Е3 ламінат шкідливий для здоров'я, навіщо його застосовувати? Такі підлоги можна укладати в оселях з єдиною вимогою – інші матеріали, що містять формальдегід, повинні бути відсутніми в приміщенні. Це правило стосується меблів і навіть шпалер, в яких можуть бути присутніми шкідливі речовини.

 1. Категорія Е0 – самий екологічний ламінат.

Відповідно до випробувань, проведеними в університеті Німеччини, вміст формальдегіду в продукції Е0 знаходиться на рівні менше 0.005 ппм. Це означає, що його концентрація дуже мала і практично недовідна. Тому ламінат Е0 виробники представляють як самий екологічний. І його вартість у кілька разів вище в порівнянні з виробами категорії Е1.

Як вибрати екологічно чистий ламінат?

Основним критерієм при виборі безпечного покриття є покупка продукції тільки від відомих виробників. На упаковці ламелей обов'язково присутній маркування із зазначенням всіх параметрів продукції. Якісне покриття відноситься до класу Е0, Е1.

Не вірте, що продукція з низькою ціною - якісний матеріал. Є ймовірність, що такі дошки - підробка, а значить може містити небезпечні компоненти.

Зрозуміти, що це підробка допоможе товщина панелі. Стандартна товщина - 7-12 мм. Покриття з товщиною більше 12 мм як правило вказує, що це китайський аналог, і при його виготовленні якість і екологічність не контролювались.

Щоб не сумніватися - ламінат шкідливий чи ні, замовляйте продукцію від сертифікованих компаній. Тільки вона є гарантією, що параметри ламінатної підлоги будуть повністю відповідати заявленим на маркуванні характеристикам.