З різних варіантів покриття для підлоги паркетна дошка вважається найнадійнішим, естетичним і привабливим матеріалом.
Паркетна дошка — це натуральний матеріал з масиву дерева. Зручність, стійкість до щоденних інтенсивних навантажень, здатність гармонійно доповнювати практично будь-який інтер'єр роблять його одним із найбільш затребуваних на будівельному ринку.
Однак багато хто не знає, як доглядати таку підлогу. Адже саме від цього залежить її довговічність і зовнішній вигляд.
Як підтримувати підлогу з паркетної дошки в ідеальному стані
Щоб гарантувати максимально делікатне ставлення до покриття, рекомендуємо ознайомитись з елементарними правилами догляду за ним заздалегідь.
Перед покупкою та укладанням зверніть увагу на такі нюанси:
- У приміщенні, де буде укладатися покриття для підлоги, повинен бути дотриманий температурний режим. Ідеальні умови, за яких матеріал не псуватиметься: температура +18…25 ⁰С, відносна вологість повітря — 40–60%.
- Незважаючи на те, що матеріал стійкий до виникнення сколів, його потрібно захищати від подряпин. Не рекомендують ходити по такій підлозі у взутті на шпильках і ставити на нього меблі на гострих ніжках. Бажано мати кімнатні капці на м'якій підошві, а до ніжок меблів при необхідності прикріпити повстяні або гумові накладки.
- Якщо у будинку є тварина, після кожної прогулянки на вулиці потрібно мити їй лапи. Щоб запобігти появі подряпин, не забувайте своєчасно обрізати домашньому улюбленцю пазурі.
- Не можна допускати бруд та пісок на паркетній підлозі. Від цього залежить не тільки гігієна в приміщенні, а й естетичний вигляд поверхні, оскільки піщинки можуть подряпати дерево.
Що стосується безпосередньо догляду:
- Не допускайте пролиття на поверхню води та іншої рідини, а якщо це сталося, негайно зберіть її.
- При вологому прибиранні використовуйте невелику кількість води і слідкуйте, щоб ганчірка була добре вичавлена.
- Після миття подбайте про те, щоб підлога була сухою. Якщо потрібно, додатково пройдіться по поверхні сухою ганчіркою.
- Забезпечте належний щоденний догляд за паркетною дошкою за допомогою сухого прибирання.
- При необхідності використовуйте тільки спеціальні засоби для чищення, призначені саме для того, щоб мити паркетну дошку.
- У жодному разі не застосовуйте тверді та абразивні засоби, а також інструменти, які можуть пошкодити цілісність покриття.
Особливу увагу приділіть підлозі у перші два тижні після укладання. Дотримуйтесь щадного режиму експлуатації, щоб поверхня добре зафіксувалася.
Види прибирання паркетної дошки
Очищення паркетної дошки можливе двома способами: сухим та вологим. Розглянемо особливості кожного окремо.
Сухе прибирання як щадний спосіб очищення
Традиційний спосіб догляду передбачає сухе прибирання, під час якого з тріщин та підлогових швів акуратно вичищаються пил та бруд.
Для цього рекомендують використовувати щітку або мітлу з м'якою щетиною, пилосос зі спеціальною насадкою (НЕ миючий), ганчірки для підлоги з мікрофібрового волокна і бавовняних мопів. Таке прибирання варто проводити двічі-тричі на тиждень.
Вологе прибирання: для глибокого очищення
Власникам підлоги з паркетної дошки добре відомо, що цей матеріал не призначений для тривалого контакту з водою і катастрофічно її боїться. Якщо ви хочете придбати його у своє житло, пам'ятайте: вода, а точніше, її надлишок — головний ворог цього виробу.
Проте необхідно періодично мити паркетну дошку, щоб позбавитися від складних забруднень, наприклад плям, що в'їлися, і розводів. Вологий метод є обов'язковим, щоб прибирати сліди брудного взуття, лап тварин, інші плями.
Як правильно мити паркетну дошку
Як доглядати паркетну дошку за допомогою води, щоб не нашкодити поверхні?
Насамперед знадобляться фетрова ганчірка та м'який засіб для догляду за паркетною дошкою або мильний розчин. Далі дотримуйтесь таких правил:
- Миючі засоби повинні бути призначені саме для цього виду підлоги. У жодному разі не використовуйте абразиви та луги.
- Підлогову ганчірку тримайте лише трохи зволоженою. Після того, як нею протерли підлогу, вона повинна висохнути протягом декількох хвилин. Якщо поверхня сохне довше, то ви взяли багато води. У такому випадку додатково протріть підлогу сухою ганчіркою.
- Використовуйте швабру з високими гігроскопічними властивостями. Найкраще, щоб прилад мав функцію механічного віджиму.
- Уникайте патьоків і калюж.
- Миючий розчин не повинен бути гарячим. Використовуйте холодну або теплу воду.
- Мити паркетну дошку рекомендовано зигзагоподібними рухами вздовж дощок.
Якщо ви боїтеся, що вода таки потрапить у щілини між замками конструкції, використовуйте спеціальні захисні гелі та поліролі. Їх рекомендовано наносити після укладання підлоги після закінчення двох тижнів і оновлювати 2-3 рази на рік.
Зверніть увагу: мити паркетну дошку категорично заборонено, якщо на поверхні є відколи, тріщини чи западини. Попадання незначної кількості вологи в такі місця може запустити процес руйнування структури матеріалу та спровокувати його гниття.
Вологе прибирання злегка змоченою ганчіркою небажано робити частіше разу на тиждень, а генеральне — за допомогою миючих засобів — рекомендується 2-3 рази на рік.
Типи паркетної дошки: вибираємо відповідний метод збирання
Способи догляду за паркетною дошкою, що була у тривалому використанні, відреставрованою та новою відрізнятимуться. Крім того, склад дошки відрізняється залежно від призначення, технічних характеристик виробника.
Практично всі види паркетної дошки вимагають додаткового лакування або покриття спеціальним маслом/воском. Розглянемо, як доглядати підлогу з паркетної дошки залежно від її експлуатаційних особливостей.
Догляд за паркетною дошкою з плямами
Натуральне дерево досить чутливе до різного роду забруднення. Якщо довго не усувати подразник, на поверхні, швидше за все, утворюються негарні плями, які дуже важко вивести. Тому прибирати пролиті рідини, сліди від продуктів потрібно одразу. Для цього підійде звичайне вологе прибирання.
Якщо сліди застаріли і не піддаються впливу змоченої ганчірки, потрібно застосувати спеціальні засоби для догляду в поєднанні з народними лайфхаками.
Ось деякі із секретів:
- забруднену жирними плямами підлогу чистять водою з додаванням невеликої кількості засобу для миття посуду;
- чорнило можна вивести за допомогою молока та подальшої обробки спеціальними препаратами;
- сліди від гумової підошви, олівця стираються звичайною гумкою;
- віск, що прилип, або жуйку попередньо потрібно заморозити за допомогою льоду, а потім відліпити;
- лаки і фарби забираються спеціалізованими складами, як виняток можна спробувати застосувати до такого роду плям спиртовий розчин (1:3).
Пам'ятайте, що доглядати підлогу з паркетної дошки не можна за допомогою розчинників і абразивних засобів, оскільки вони руйнують структуру шпонового покриття.
Секрети довговічності масляної паркетної дошки
Масло — один із найпопулярніших способів покриття натуральної паркетної дошки. Його основна перевага в тому, що просочення проникає в пори деревини, не утворюючи на поверхні товстої плівки, як роблять лаки.
При цьому, як і лаки, такий захисний шар має велику сприйнятливість до механічних пошкоджень. Якщо на паркетній дошці, покритій маслом, з'явилися подряпини та відколи, необхідно зашліфувати лише пошкоджену частину, а не всю поверхню — це спрощує процес відновлення.
Доглядати паркетну дошку, покриту маслом, рекомендується спеціальними засобами для масляних підлог. Підлогу, оброблену воском, краще очищати сухим методом, а плями, що в'їлися, і важкі забруднення витирати злегка вологою шваброю. При цьому небажано використовувати розчини з додаванням мила, оскільки це може призвести до зміни кольору деревини.
Як доглядати паркетну дошку інженерного типу
Інженерна дошка — це популярний матеріал для підлогових покриттів, який відрізняється високою вологостійкістю. На відміну від звичайного паркету, інженерна дошка не вимагає частого прибирання. Достатньо протирати поверхню вологою ганчіркою 2-3 рази на тиждень або в міру забруднення.
Бажано використовувати для догляду за інженерною дошкою спеціальні засоби, які рекомендують виробники покриття для підлоги. Так ви зможете обережно очищати поверхню дошки, зберігаючи її в ідеальному стані на довгі роки.
Засоби для догляду за паркетною дошкою
Спеціальні засоби та речовини, які допоможуть доглядати підлогу з паркетної дошки належним чином, можна купити в будівельних магазинах та відділах побутової хімії. Вибирайте тільки продукцію, де є маркування для прибирання паркету. До її складу входять компоненти, які борються із забрудненнями, при цьому не провокуючи руйнування матеріалу.
Найчастіше такі засоби мають рідку або гелеву консистенцію, рідше спреєву. Порошкові речовини застосовувати не рекомендовано, оскільки вони можуть пошкодити поверхню.
Важливо обирати засіб, який відповідає виду дошки: лаковій, промасленій або вкритій воском. В інструкції до товару вказується, чи призначено воно для регулярного щоденного, періодичного або інтенсивного догляду.
Зверніть увагу, що запобігати забрудненням не менш важливо, ніж усувати їх. Обробка сухої та чистої паркетної дошки спеціальними восками або поліролями може захистити підлогу від пилу, бруду та іншого сміття.
Завдяки пило- і вологовідштовхувальним складам прибирання стає легким і швидким: доглядати підлогу з паркетної дошки в рази простіше.
Поради
Вибір правильних методів та засобів прибирання допоможе зберегти підлогу в ідеальному стані надовго. При цьому необхідно враховувати, що різні типи паркетної дошки потребують індивідуального підходу до догляду.
Сухе прибирання дозволяє прибрати з поверхні пил і дрібні частинки, у той час як волога глибше очищає матеріал від бруду та плям. Також існують спеціальні продукти, включаючи олії, спреї та миючі засоби, які допомагають зберігати підлогу у привабливому стані. Таким чином, правильно доглядаючи паркетну дошку, ви забезпечите її довговічність і естетичний вигляд.